WSPIERAMY

EKO
NGO

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O....

Uzdrowiskowy region

KOPERNIK.TV
Turystyka uzdrowiskowa to jeden z trendów, który pozwala wydłużyć sezon turystyczny poza letnie miesiące. Warmia i Mazury mają wszelkie atuty, by z tego trendu skorzystać.
{Turystyka uzdrowiskowa to jeden z trendów, który pozwala wydłużyć sezon turystyczny poza letnie miesiące. Warmia i Mazury mają wszelkie atuty, by z tego trendu skorzystać.}

Jest duża szansa, aby oprócz żeglarzy przyjeżdżali do nas także kuracjusze. Warunki są sprzyjające. Oprócz unikalnych warunków środowiskowych region Warmii i Mazur ma także potencjał czynników leczniczych: unikalny klimat, złoża borowin i termalnych wód solankowych. Unikalność nieskażonej przyrody jest naszym dużym atutem w rozwoju uzdrowisk.

Trendy demograficzne, które wskazują na starzejące się społeczeństwo, a co za tym idzie zwiększony popyt między innymi na usługi rehabilitacyjne we wszystkich zakresach medycyny. Jak dotąd w regionie jest jedno uzdrowisko w Gołdapi. Pomimo, że sanatorium funkcjonuje tam od 2001 roku i jest to jeden z największych obiektów sanatoryjnych w Polsce, województwo nadal nie jest postrzegane jako region uzdrowiskowy. Jedna lokalizacja jak się okazuje to za mało, ale z szansy jaką daje sanatorium w rozwoju gminy chcą skorzystać kolejne miejscowości.

Ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia Statut Ochrony Uzdrowiskowej posiadają już Lidzbark Warmiński, Miłomłyn, Frombork oraz gmina Górowo Iławeckie. Dostępność środków unijnych pozwoliła na inwestycje samorządów w tym zakresie, żeby przygotować niezbędną infrastrukturę na potrzeby przyszłych kuracjuszy. Samorządy  podejmują starania, aby wspólnie działać na rzecz rozwoju uzdrowisk w regionie. W tym celu założyły stowarzyszenie Uzdrowiska Warmii i Mazur.