WSPIERAMY

EKO
NGO

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O....

Cittaslow: Reszel

CITTASLOW
To miejsce, które stawia na kulturę. Odwiedzamy Reszel – jedno z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Reszel to niewielkie, bo liczące nieco ponad 4,6 tys. mieszkańców miasteczko w powiecie kętrzyńskim. W 2004 roku, jako pierwsze w Polsce, przystąpiło do Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow, tym samym inicjując powstanie Sieci Miast Cittaslow w Polsce.

Ten moment owocuje również dzisiaj. Dzięki unijnemu wsparciu, pozyskanemu z Ponadregionalnego Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow, drugie życie otrzymał Miejski Ośrodek Kultury. „Zupełna zmiana infrastruktury technicznej, to już będzie zupełnie inny, nowoczesny budynek, my żartujemy, że z XIX wieku wskoczyliśmy w XXI. Tam naprawdę będzie bardzo przyjemnie jeśli chodzi o funkcje merytoryczne, ale także techniczne, łącznie z dostępem dla osób niepełnosprawnych” - zapowiada Artur Galicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu. W obiekcie powstają nowe pracownie artystyczne i dydaktyczne, całkowitą renowację przechodzi też sala widowiskowa, która pomieści 200 widzów. Tuż obok budynku, przy ulicy Mickiewicza, powstał także nowoczesny amfiteatr.

To jednak nie koniec zmian, jakie Reszel zawdzięcza przynależności do Sieci Miast Cittaslow. „Robimy przy nowopowstającym zespole szkolno-przedszkolnym przy ulicy Słowiańskiej plac zabaw dla przedszkolaków, bo powstaje 5-oddziałowe przedszkole. Powstaje plac dla maluchów, dzieci starszych i plac rekreacyjny dla osób dorosłych” - wymienia Jerzy Bajorek, wiceburmistrz Reszla. Tuż obok znajduje się park, który również zostanie zmodernizowany. Planowane jest zagospodarowanie zieleni i odnowienie alejek, będą tu nowe ławeczki i oświetlenie. Duże przeobrażenie przejdzie również dawny, pięknie położony amfiteatr, gdzie w przyszłości można będzie spędzać czas na łonie natury.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.