WSPIERAMY

EKO
NGO

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O....

MLEKO PROSTO OD… KLACZY

IRZiBŻ PAN
Coraz więcej osób ma alergię na białko mleka krowiego. Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie szukają więc substancji, która mogłaby je zastąpić. I mają już pewien pomysł.

TELEWIZJA KOPERNIK: Przed nami dwie szklanki z białym płynem. Zakładamy, że mogłoby to być mleko nie krowy a np. klaczy? [00:44 - 00:51] [6 sekund]

JOANNA FOTSCHKI - ZAKŁAD IMMUNOLOGII I MIKROBIOLOGII ŻYWNOŚCI, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE:  Może być to mleko klaczy, ono różni się wyglądem od mleka krowiego, mleko klaczy ma odcień bardziej biały, krowie jest bardziej żółto- kremowe, na rynku popularne jest krowie, znajdziemy mleko kozie, jednak mleko klaczy nie jest popularne w Polsce, najbardziej popularne jest w Azji. Na rynku światowym najbardziej znanym produktem z mleka klaczy jest kumys zwany winem mlecznym. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Jak smakuje mleko klaczy?

JOANNA FOTSCHKI: Mleko klaczy zdecydowanie różni się pod względem smaku, zawiera mniej tłuszczu, a tłuszcz decyduje o smaku mleka, mleko klaczy zawiera 7% laktozy, przeważa smak słodki, jest zbliżone do mleka matki.

TELEWIZJA KOPERNIK: Dlaczego zajęła się Pani tym produktem?

JOANNA FOTSCHKI:  Mleko klaczy jest bardzo interesującym obiektem badań, ponieważ kompozycja białek w mleku klaczy jest zbliżona do mleka kobiecego, bardziej niż w mleku krowim, daje to duże zastosowanie w karmieniu niemowląt i immunoterapii osób uczulonych na białka mleka krowiego. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Dlaczego mleko krowie uczula? Wynik zanieczyszczeń, faszerowania zwierząt antybiotykami?

JOANNA FOTSCHKI:  Mleko krowie nie uczula zdrowych osób, mogą na nie reagować niekorzystnie osoby z dysfunkcją układu immunologicznego, mleko krowie może uczulać bo zawiera białka, które mogą wywołać reakcje układu immunologicznego, alergia ma podłoże genetyczne i środowiskowe, dlatego antybiotyki w pożywieniu może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

TELEWIZJA KOPERNIK: Jak nauka stara się rozwiązać problem uczulenia na mleko krowie? Wyjaśnijmy, na czym polegają Pani badania?

JOANNA FOTSCHKI: Wnaszych badaniach staramy się znaleźć właśnie takie surowce, które byłyby zbliżone do mleka krowiego, byłoby jego zamiennikiem, może nim być mleko klaczy, staramy się scharakteryzować, jak będziemy reagować na nowe białka i tak zmodyfikować białka, by nie były rozpoznawane jako alergeny. 

TELEWIZJA KOPERNIK:. Co stawia sobie Pani za cel?

JOANNA FOTSCHKI: Dalekosiężnym celem byłyby badania w warunkach klinicznych, myślę, że badania w dużym stopniu przyczyniłyby się utworzeniu nowego segmentu żywności, która ułatwiłaby życie osobom z alergiami pokarmowymi.