WSPIERAMY

EKO
NGO

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O....

Archiwalna wymiana

KOPERNIK.TV
Przedstawicielki Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego odwiedziły Olsztyn, by w ramach wymiany archiwalnej opowiedzieć o swoich zbiorach i badaniach.

18 tysięcy metrów bieżących. Tyle wynosi długość półek, na których gromadzone są zbiory Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego. Te i inne ciekawostki można było usłyszeć podczas spotkania z przedstawicielkami zaprzyjaźnionej instytucji w olsztyńskim Archiwum Państwowym. „Przede wszystkim historia archiwum, przede wszystkim opowiedzą nam o zasobie, o tym, jak sporo nas łączy, jeśli chodzi o naszą historię, opowiedzą nam też to, co interesuje pewnie większość z dzisiejszych słuchaczy, a mianowicie o możliwości korzystania z ich zasobu, jak należy to czynić, z jakim wyprzedzeniem itd.” – powiedziała Agnieszka Gorajczyk, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Olsztynie.

A zasoby są duże - Litewskie Państwowe Archiwum Historyczne gromadzi w swoich zbiorach 1,5 miliona jednostek archiwalnych. To również największe i najstarsze archiwum Litwy. Jak mówi dr Violeta Pansevič z Litewskiego Archiwum Historycznego – Początki Archiwum Historycznego sięgają jeszcze roku 1852 i w Archiwum Historycznym są przechowywane dokumenty od końca XIII wieku do końca do 1918 roku,

za niektórymi wyjątkami, np. księgi metrykalne chrztów, ślubów i zgonów z kościołów obecnie znajdujących się w granicach Litwy są przechowywane do 1940.”

Najstarszym dokumentem przechowywanym w Archiwum Historycznym jest fragment księgi liturgicznej, który do zbiorów trafił przypadkowo, był przyklejony do okładki innego dzieła. Powstał między 1280, a 1330 rokiem. W zasobach archiwum znajduje się jednak więcej ciekawych pozycji. Dovilė Korovacka z Litewskiego Archiwum Historycznego dodaje – „Z takich najcenniejszych, to mamy dokument, drzewo genealogiczne rodu Radziwiłłów pochodzące z 1666 roku. Jest dosyć obszerne, to jest 21 pokoleń. W sumie także ono często było eksponowane w Pałacu Książąt Litewskich, dzielimy się czasem tym dokumentem, bo naprawdę jest bardzo fajny.”

Przedstawicielki Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego odwiedziły Olsztyn w ramach wymiany archiwalnej.