Wczesna diagnostyka, rozwój technologii medycznych, wyzwania, przed jakimi stoją onkolodzy, geriatrzy czy chirurdzy. Podczas organizowanego przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską spotkania naukowego rozmawiano o najbardziej palących zagadnieniach współczesnej medycyny.
Wśród nich nie zabrakło omówienia problemów, których skala może się zwiększać, np. polifarmakoterapii w leczeniu chorób przewlekłych u osób starszych. „Doszliśmy do takiego punktu, w którym zamiast przepisywać – staramy się nie przepisywać. Ogromnym problemem, oprócz tego, że postępujemy według zaleceń i stosujemy wszystkie zalecane leki, to jeszcze zdajemy sobie sprawę, że pacjenci kupują leki na własną rękę” - mówi dr n. med. Małgorzata Stompów, specjalista geriatrii i chorób wewnętrznych. Lekarze zwracają uwagę, że zwłaszcza u pacjentów po osiemdziesiątym roku życia, gdy wyleczenie choroby jest niemożliwe, ważniejsze od farmakoterapii jest utrzymanie dobrej jakości życia i łagodzenie objawów.
W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu lekarzy, w tym także specjaliści z Włoch i Rosji. Lekarze z Kaliningradu opowiadali o leczeniu zakażonej martwicy trzustki, a także mikrochirurgii w rekonstrukcji ręki.
Spotkanie było czternastą tego typu konferencją lekarzy z Warmii i Mazur.