WSPIERAMY

EKO
NGO

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O....

Święto Niepodległości w Jedwabnie

GMINA JEDWABNO
Mieszkańcy Jedwabna uroczyście obchodzili Święto Niepodległości.

W Jedwabnie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystej Mszy świętej w kościele przy ul. Odrodzenia. Po nabożeństwie władze gminy, delegacje szkół oraz przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Katyń-Smoleńsk, oddając hołd bohaterom narodowym. Mieszkańców powitał wójt gminy Sławomir Ambroziak, który w swoim przemówieniu uczcił pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość, ale też odniósł się do aktualnej sytuacji geopolitycznej, szczególnie konfliktu za naszą wschodnią granicą. „Wojny są takie, które dają niepodległość, taką jak właśnie w roku 1918 po I Wojnie Światowej, ale są wojny też takie, w których po prostu trzeba walczyć o zachowanie tej niepodległości. Nam się udało na tym etapie obronić przed tym, co się wydarzyło na wchodzie. Udało się obronić w tej twierdzy. Odparliśmy atakującego wroga, atakującego od roku 2021, kiedy przez Białoruś, próbowano nasz kraj zdestabilizować ogromną ilością uchodźców” – podkreśla Sławomir Ambroziak.

Po oficjalnych uroczystościach, w dawnej siedzibie Urzędu Gminy w Jedwabnie symbolicznie otwarto Izbę Pamięci

i Tradycji. Zgromadzono tu liczne eksponaty, takie jak przedmioty codziennego użytku, mapy, zdjęcia czy stare sprzęty grające. Istnieje również specjalny kącik poświęcony działaczowi mazurskiemu Walentemu Habandtowi. Niemal wszystkie przedmioty należą do Państwa Henryki i Włodzimierza Budnych – inicjatorów powstania Izby. „Pomysł narodził się wiele, wiele lat temu. Nie wyrzucałem nigdzie staroci, tylko je chowałem na strychach no i teraz powyciągaliśmy to, bo żona mówi „czas porządek zrobić” no i tak powalczyliśmy o to, by dostać lokal. Mamy lokal i będziemy chcieli to rozwijać” – mówi Włodzimierz Budny. „W tym czasie, kiedy teraz robiliśmy to, ludzie z ulicy wchodzili, pytali, czy mogą zobaczyć. Zbiory się powiększają, bo jeszcze taką jedną zakałą jest przegląd tych wszystkich pism regionalnych. Część jest zrobione, a część jeszcze leży w kartonach i trzeba to wszystko opracować” – dodaje Henryka Budna.

Eksponaty te stanowią cenny zapis historii i życia lokalnej społeczności. „Ażeby można było dotknąć dosłownie tej historii, ażeby każde dziecko, młodzież, ale również dorośli mogli przyjść, podziwiać, zainteresować się. To miejsce jest potrzebne też w takiej edukacji zarówno mieszkańców, jak i dzieci w szkole” – podkreśla wójt Sławomir Ambroziak.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem Izby Pamięci i Tradycji w Jedwabnie mają taką możliwość po wcześniejszym umówieniu się

telefonicznie.