WSPIERAMY

EKO
NGO

PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O. W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • PRZEDSIĘBIORSTWO WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O....

Sternik 2023. Ku przyszłości

KOPERNIK.TV
Po raz kolejny nagrodzili tych, którzy w trudnych czasach nie boją się ryzykować. Za nami gala finałowa trzeciej edycji konkursu „Sternik”, zorganizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego już po raz trzeci zorganizował konkurs „Sternik”. Ideą przedsięwzięcia jest docenianie podmiotów, które planują długoterminowo i potrafią patrzeć za horyzont, nie bojąc się przy tym podejmowania ryzyka i często trudnych decyzji. Plebiscyt narodził się w czasie pandemii COVID-19, jednak kolejne zawirowania dotykające wszystkich gałęzi gospodarki poskutkowały jego kontynuacją. „Wyróżniamy cały czas firmy, organizacje pożytku publicznego – NGO-sy, samorządy, szpitale, właściwie wszystkie instytucje, bo wszystkie się z kryzysami mierzą. To trzecia edycja. Coviodowy kryzys, można powiedzieć, mamy za sobą, ale mamy jego konsekwencje. Mamy kryzys geopolityczny, gospodarczy” – mówi Anna Bułło, dyrektor regionu warmińsko-mazurskiego BGK.

Podczas gali finałowej w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach spośród stu aplikacji kapituła konkursowa wyłoniła tegorocznych „Sterników” w pięciu kategoriach. „Sternika eksportu, ochrony zdrowia, inwestycji, przyjaznej administracji oraz w nowej kategorii 3W – węgiel, woda, wodór, to jest taki projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, żeby stawiać na trzy kluczowe składniki, na których chcemy budować przewagi naszej gospodarki” – wymienia Anna Bułło.

W każdej kategorii przyznano trzy wyróżnienia i nagrodę główną. Poza nagrodami finansowymi, na zwycięzców czekał szereg nagród dodatkowych, to m.in. profesjonalna kampania marketingowa, seria podcastów oraz film promocyjny.

Co o swoich działaniach i o samej nagrodzie mówią wyróżnieni? „Dywersyfikacja rynków, dywersyfikacja działalności jest trudna, bo ten nasz czas musimy podzielić na zarządzanie wieloma strumieniami wartości, ale jest opłacalna, jeśli chodzi o taką długotrwałość, stabilność firmy” – mówi Piotr Pętlak, prezes Erko sp. z o. o., laureat w kategorii „Sternik Eksportu”. „”W kapitule tego konkursu są wszystkie najważniejsze instytucje kultury, nauki, samorządu naszego województwa i to jest taka nagroda, powiedziałabym” – dodaje Krystyna Futyma, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie, laureat w kategorii „Sternik Ochrony Zdrowia”. „Kolejna edycja, która pokazuje też te firmy, szpitale, samorządy, które pomimo tych zawirowań prą do przodu i rozwijają swoje samorządy i przedsiębiorstwa w tym kierunku, żeby po prostu wszystkim nam żyło się trochę lepiej” – podkreśla Andrzej Abako, starosta olsztyński, laureat w kategorii „Sternik Przyjaznej Administracji”.

W trzech dotychczasowych edycjach konkursu „Sternik” do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 250 zgłoszeń.